شرکت طراحی صنعتی ژینورا، ارائه‌ی خدمات طراحی، مشاوره و تولید محصول

:نویسنده
:تاریخ انتشار
طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی

طراحی سه‌بعدی از کجا آغاز شد

سفیران اثر هانس هولباین

طراحی سه بعدی برای اولین بار در سال 1533، در نقاشی سفیران اثر هانس هولباین نقاش آلمانی مکتب رنسانس شمالی به تصویر کشیده شد و برای عموم به نمایش گذاشته شد.

در آن زمان کسی با فضای سه بعدی آشنا نبوده و بنابراین طراحی این هنرمند مورد استقبال قرار نگرفت.

سفیران از زاویه دیگر

بعدها با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و فناوری و به وجود آمدن مکاتب جدید هنری شاهد نقاشی های و طراحی سه بعدی مختلف در مکاتبی چون  OP ARTونقاشی خیابانی  در جای جای قاره اروپا شدیم

نمونه ای از آثار بریجیت رایلی OP ART

مدل سازی کامپیوتری

در گرافیک کامپیوتری، مدل سازی سه بعدی توسعه یک نمایشگر مبتنی بر مختصات ریاضی از سطح یک جسم (بی جان یا زنده) به صورت سه بعدی از طریق نرم افزارهای تخصصی با دستکاری لبه ها، راس ها و چند ضلعی ها در یک فضای سه بعدی شبیه سازی شده است.

ایجاد مدل سه بعدی دیجیتال

مدل‌های سه‌بعدی (3D) یک جسم فیزیکی را با استفاده از مجموعه‌ای از نقاط در فضای سه‌بعدی نشان می‌دهند که توسط اشکال هندسی مختلف مانند مثلث‌ها، خطوط، سطوح منحنی و غیره به هم متصل می‌شوند.

به عنوان مجموعه ای از داده ها. مدل های سه بعدی می توانند به صورت دستی، الگوریتمی (مدل سازی رویه ای)، یا با اسکن ایجاد شوند. سطوح آنها ممکن است بیشتر با نقشه بافت تعریف شود

رندر

یک مدل سه بعدی همچنین می تواند به عنوان یک تصویر دو بعدی از طریق فرآیندی به نام رندر سه بعدی نمایش داده شود یا در شبیه سازی رایانه ای از پدیده های فیزیکی استفاده شود.

ایجاد مدل سه بعدی

مدل های سه بعدی ممکن است به صورت خودکار یا دستی ایجاد شوند. فرآیند مدل سازی دستی تهیه داده های هندسی برای گرافیک های کامپیوتری سه بعدی شبیه به هنرهای پلاستیکی مانند مجسمه سازی است.

مدل سه‌بعدی را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی که لایه‌های دوبعدی مدل را با مواد سه‌بعدی، یک لایه در یک زمان تشکیل می‌دهند، به صورت فیزیکی ایجاد کرد.

بدون مدل سه بعدی، چاپ سه بعدی امکان پذیر نیست.

به زبان روزمره، مدلسازی سه بعدی یعنی ساخت مدلی از اشیاء زنده یا بی‌جان در محیط گرافیک رایانه‌ای.

شاید تا به حال چندان به این مساله توجه نکرده باشیم، اما بسیاری از ما در زندگی روزمرهٔ‌مان زیاد با مدل‌های سه‌بعدی سروکار داریم.

انیمیشن‌های سه‌بعدی، جلوه‌های ویژهٔ فیلم‌ها و سریال‌ها و بازی‌های رایانه‌ای سه‌بعدی بخشی از زندگی روزمرهٔ بسیاری از ما هستند که از مدل‌های سه‌بعدی بسیاری تشکیل شده‌اند.

اما سرگرمی تنها کاربرد مدل‌های سه‌بعدی نیست. در ادامهٔ این متن به این مساله می‌پردازیم که مدلسازی سه بعدی چه کاربردهایی در صنایع مختلف دارد و چگونه به بهبود و پیشرفت این صنایع کمک کرده است.

به عبارت دیگر مدل سازی سه بعدی به کاربر اجازه می‎دهد پروژه‎های گوناگون خود را قبل از ساخت و تولید و در دنیای واقعی، توسط کامپیوتر ایجاد و به صورت مجازی بررسی کند تا بتواند آن را از زوایای مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و اصلاحات لازم را انجام دهد.

انجام این کار به خودی خود یک امتیاز عالی و ارزشمند برای کلیه طراحان صنعتی، معماری، گرافیک و همچنین هنرمندان، صنعتگران و تمامی مدیران پروژه و مهندسی است.

پست‌های پیشنهادی

پروژه ای دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

+982166577196